MONET és kora – NAPSUGÁR – NÍVÓDÍJ

Mindig örömteli érzés, amikor az ÚJ VERŐFÉNY magazint a kezembe veszem. (MANE- Magyar Alkotók Nemzetközi Egyesületének magazinja)

A 2021-2022 Tél- Tavasz kiadvány címlapján Fazekas Krisztián: Szilánkok című festményét láthatjuk.

„Hogyan hat a XXI. század emberére az Impresszionizmus? – Monet és kora” címmel kiirt pályázatra, küldtem el a Napsugár című írásomat.

Nagyon érdekes volt a téma, hiszen a mai felgyorsult világunkban, a technika hatalmas fejlődésével, a modern művészeti irányzatok kialakulásával ezek a korok egyre távolabb kerülnek tőlünk.

Mindenképpen egy egyszerű hétköznapi történeten keresztül szerettem volna bemutatni ezt a művészeti stílust, ami sikerült is, hiszen NÍVÓDÍJ elismerésben részesültem.

Ebben a kiadványban szerepel a történet.

Napsugár

A kis napsugár besurrant a nyitott ablakon. Végig szaladt a falakon. Megnézte a képeket, vidám táncot járt a pamlagon.

Mariann az ágyból figyelte, még a betegségét is elfeledte.

Zsanka az íróasztalnál ült, bámult kifelé az ablakon. Kifárasztotta a tanulás. Főleg a fizika. Nem mindent értett meg, próbálta bemagolni a leckét.

A kis napsugár a háta mögé lopakodott és bekukucskált a könyvbe.

Zsanka felriadt:

– Mi történt? Miért csillognak a betűk?  – kiáltott fel meglepetten.

Nagymamája elmosolyodott az ágyban.

– Milyen mókás ez a kis napsugár! – gondolta magában.

Ő pedig tovább incselkedett.  Megvilágította a tollakat, ceruzákat, bebújt a füzetlapjai közé.

Majd újra kezdte sétáját a szobában.

Zsanka és a nagymamája is, már csak a kalandos útját figyelte a szobában. Egészen mások lettek a tárgyak, amikor rávetődött a fény.

De végül megunta a játékát és már el is tűnt egy pillanat alatt.

– Ez nagyon érdekes volt. – mondta Zsanka.

– Hozd csak ide azt a kék nagy könyvet a polcról! Mutatok neked valamit.

Nagyon kíváncsi lett.

– Vajon mi lehet benne?

Nagymamája festményeket mutatott neki a könyvben.

– Látod milyen érdekes, ahogy a fény megjelenik a képeken? Egy adott pillanatot látsz, mint amikor a napsugár megvilágította a betűket. Szinte vibrált előtted. Látod ezeken a szobrokon is láthatjuk a fényt és az árnyékot is. Pozitív és negatív, a két ellentét, ami mégis egy egységet alkot a képeken.

– Óh, mint az elektromosság! Fantasztikus vagy nagymama! Még a fizikából való feladatott is megértettem.

Elteltek az évek.

Zsanka már nem a fizikával bajlódott, képzőművészetet tanult.

Amikor a fény festői: Édouard Manet, Claude Monet, Berthe Morisot… a nagy impresszionisták kerültek sorba, eszébe jutott az a régi gyerekkori emlék.

Nagymamája egyszerű kis asszony volt. Nem volt lehetősége tovább tanulni, de fogékony volt minden szépre. A kicsi dolgokat is észrevette, amit más ember talán figyelembe se vett.

– Óh, mint az a kis huncut napsugár! Nagymamája nem is tudta, hogy egy művészeti stílusról beszél. Egyszerűen csak észrevette a hasonlatosságot a képek és a napsugár között. – gondolta magában.

Mennyi minden lehet még, ami körbe vesz minket, hatással van ránk és nem is mindig tudjuk, hogy elmúlt korszakok nagy újításai voltak, amit sokszor nagy küzdelmek árán valósítottak meg az alkotók.

A magazin sokszínűségére jellemző, hogy a különböző rovatokban számos alkotót megismerhetünk, alkotásaik pedig a szívünkhöz szólnak: Interjúk, Versek, Prózai Írások, Bemutatkozások, Könyvajánlók, Esszé Rovat, Vendég Rovat…

Hekkel Arankával a MANE elnökével készült interjú betekintést nyújt számunkra egy rendkívüli alkotó mindennapi életébe és küzdelmeibe. Az irodalomért és a közösségért végzett munka a kezdő tehetséges alkotók felkarolásától a magazin szerkesztéséig is kiterjed.

Lakatos Ilona

Hozzászólás