MAGYAR-LENGYEL BARÁTSÁG HETE 3.rész (Szimpózium)

Várpalotai Írisz Nőegyesület

a Várpalotai Írisz Nőegyesület) Újhelyi Etelkával és Sipos Zitával beszélgetünk

etelkaÚjhelyi Etelka az egyesület elnöke előadásában ismertette az egyesület, célkitűzéseit, megvalósult programjait. A Várpalotai Írisz Nőegyesület 2002 novemberében alakult, 2003 júniusától közhasznú egyesületként működik, az új jogszabályi feltételeknek megfelelően jelenleg is. Az egyesület célja, hogy segítse a nők esélyegyenlőségét, képviselje érdekvédelmét, teret adjon a képességek kifejezésének. A családok védelme és a családok jólétének erősítése előadások, beszélgetések, tapasztalat átadási rendezvények szervezése. Önképzések, önművelődési programok szervezése. A család életvezetésével, nőpolitikával kapcsolatos anyagok gyűjtése, előadások tartása. A közösség erejével a tehetségek felkutatása, bemutatása.

 

Meghívott ismert nők előadásában néhány előadás témája: Nők helyzete és jogai az Európai Unióban, Női munkanélküliség és elhelyezkedési lehetőségek Várpalotán, Tanulási kudarcok helyes kezelése a családban, Nő az üvegplafon alatt, Gyermekszegénység Magyarországon.

íriszOlvasó pályázatok, a Krúdy Gyula Városi Könyvtár közreműködésével közös programok:

Fátyol és tűsarok, Az én sorsom – az én világom: majd kiadvány a sajátos női gondolkodásmód, életérzés és más irodalmi művek gyűjtéséből. Fotózz női szemmel, Íriszfeszt rendezvény bemutatta a kistérség azon hölgyeit, akik saját verseikkel, amatőr művészeti előadásaikkal körülöttünk, köztünk élnek. Bányászasszonyok, nők szerepe Várpalota történetében, kiállítás lebonyolítása, DVD készítése Esélyegyenlőség a bányászcsaládokban, Veszprém megyében, a DVD bemutatása előadások tartása, CD-k kiadása, prospektusok, az egyesület 5 illetve 10 éves évfordulójára Összegyűjtött anyagok CD-re rendezése.

Könyvbemutató: Lakatos Ilona: Ő érti meg verses kötetének megjelenése alkalmából.

Ő érti meg

Könyvbemutató

Az egyesület: Power Point prezentációjában is mutatott be részletet tevékenységéből, egy rövid videóval pedig méltatta az alapító elnök Törzsök Károlyné Dr. munkásságát.

 

 

A Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület (VENŐKE)

evaMathe Eva a Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület elnöke prezentációjában ismertette: Az egyesület 1995 tavaszán alakult, önálló jogi személyiséggel rendelkező, pártoktól, közigazgatási szervezetektől független, a tagok által jóváhagyott alapszabályzat szerint működő nőszervezet.

A VENŐKE tevékenységének főbb területei: Nők érdekvédelme, a női hagyományok megőrzése, a női értékek fejlesztése, Európai színvonalú közéleti és civil kultúra megteremtése, országos és nemzetközi kapcsolatok kiépítése a nőket érintő területeken, küzdelem a nőket és gyermekeket érintő erőszak és diszkrimináció ellen, képzések, összejövetelek, kiállítások megszervezése, kiadványok készítése…

 

venőke A Pro Civitate-díjjal kitüntetett Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület 2006 óta folyamatosan ápolja az 1956. december 6-i veszprémi néma nőtüntetés emlékét, és ezt a napot 2008 óta a női helytállás napjának tekinti. A nevezetes évfordulón azzal tisztelegnek 1956 hős veszprémi asszonyai előtt, hogy a Veszprémben élő, emberi kapcsolataikkal, családi életükkel, közösségi szerepvállalásukkal vagy alkotó tevékenységükkel kiemelkedő nőt részesítenek elismerésben közösségi ajánlásra.  2016 – ban a jog, rend, védelem, biztonság, illetve a fegyveres szolgálat területén kerestek és találtak hivatásukat vezetőként, fontos terület gazdájaként végző nőket, akiket példaként szerettek volna bemutatni.

Számos kiadványuk jelent meg:

Huszár Józsefné Júlia: Nőszemközt az ezredfordulóval (1998) Mi visszük át…(2000) Az asszonyok vallomásait őrző láda tartalmából született a könyv, melyet ezer példányban adtak ki. Hiányzol, Éva! (2002) Bátorítás azoknak az Éváknak, akik közéleti pályán indulnak el. Huszár Józsefné Júlia: Erős nők a sziklán – Főhajtás az 1000 éves Veszprém 1000 arcú asszonyai előtt.(2015) Praznovszky Mihály: Királylányok, múzsák, hitvesek – Női sorsok a magyar históriában. Ifjúságunk sötét gyöngyszemei (2008) Veszprém megyei emberek visszaemlékezései a terror éveire (198-1962)

2015 – ben a húsz éves Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület alapítója, tiszteletbeli elnöke Huszár Józsefné Júlia Pro Meritis Arany Emlékérmet vehetett át.  Vezetése alatt a VENŐKE a város szellemi életének fontos tényezőjévé vált, az ő gondolatai nyomán került a köztudatba a “Veszprém nőarcú város” jelmondat is.

 

Eva Mathe a Veszprémi Nők Kerekasztala Egyesület elnöke prezentációja – részlet –

 

Folytatása következik…

Hozzászólás