Napola- A Führer elit csapata

A választást mindig, mindenki saját maga dönti el.

„Bármilyen gyerekes is, de a tél, a frissen hullott hó látványa megmagyarázhatatlan örömmel tölt el bennünket, talán mert a karácsonnyal kapcsoljuk össze. Én mindig hősnek képzeltem magam, aki sárkányt öl és szüzeket ment és megóvja a világot a gonosztól. Mikor tegnap a szökevények nyomába indultunk, erre a gonosz ellen küzdő, világot megmenteni akaró fiúra gondoltam, de ahogyan visszatértünk, rájöttem, hogy már én is ennek a gonosznak a része lettem.”

(Részlet a filmből,  Albrecht írásából)

Montázsmagazin Egy régebbi változat

Mindennapjainkat szomorúsággal, örömmel, bánattal, küzdelmekkel élhetjük meg. Időnként a könnyed vígjátékok vezethetnek át egy nap nehézségén, kicsit ellazulunk, de van, amikor éppen az elgondolkodtató, kérdéseket felvető film ragadhat magával. Most az utóbbi filmek egyikéből szeretném ajánlani megtekintésre a Napola – A Führer elit csapata 2004-ben készült német háborús filmdrámát.

Napola- A Führer elit csapata

Képtalálat a következőre: „Napola A Führer elit csapata”

Németország 1942: a Hitler-rezsim politikai és katonai hatalma csúcsán van. A berlini Wedding munkáskörnyékről származó 17 éves Friedrich Weimer kiváló bokszoló. Tehetsége megnyitja előtte a Birodalom jövendő elitjét képző, politikai oktatási intézmény a Napola Allenstein kapuit. Friedrich ebben élete nagy lehetőségét látja, hogy megszabaduljon osztálya korlátaitól. Szülei akarata ellenére jelentkezik a neves iskolába. E számára idegen világban, melyben a nemzeti szocialista képzés és rend uralkodik, kemény konkurenciaharcra és váratlan bajtársiasságra talál egyszerre. Egy szökött hadifoglyok elleni szörnyű bevetés és az egyre mélyülő barátsága a csendes és okos Albrecht Steinnel választás elé állítják Friedrichet, mely egyúttal fiatalsága végét is jelenti.

A film rövid tartalma is felkeltette már érdeklődésünket, de a végére érve sok kérdés merülhet fel bennünk. 

  • Milyen árnyalatok, milyen lelki rezdülések vannak egy emberben, hogy felismerje a gonoszt, és a maga módján tegyen ellene? 
  • Választható egy olyan életút, amit követni lehetetlen, és még az élet feláldozása árán sem tesszük meg?
  • Hogyan tudják egymást erősíteni, gyengíteni az emberi kapcsolatok? 
  • Milyen mély lehet az egymás iránti szeretet, mit teszünk meg ezért?
  • Milyen választása lehet egy gyereknek, ha a szülei a gonoszságot szolgálják ki és annak vezető rétegéhez is tartoznak? 
  • Mi lesz a következő lépés, ha a felemelkedés útja csalódással jár? 
  • Mennyi átélt igazságtalanság, megaláztatás kell ahhoz, hogy felismerjük a gonoszság igazi arcát?
  • Fel merünk-e tenni mindent „egy lapra”, mindent megváltoztatni, hogy ne sodródjunk az árral, amiről már tudjuk, hogy könyörtelen, életet nem kímélő, sőt éppen az esztelen öldöklésre készít fel? 
  • Van-e megoldás a kibékíthetetlen ellentétek között?
  • Akkor is felismerjük  a gonoszságot, ha az elrejtett szinte láthatatlan?
  • Mindent érdemes megtenni a jobb életért?

Képtalálat a következőre: „Napola A Führer elit csapata”

A filmben megkapjuk ezekre a kérdésekre a válaszokat. Vannak olyan élethelyzetek, amikor nincs sok választási lehetőség, csak az igen, vagy a nem, és nem is tehetünk semmit ellene, mert felettünk állnak. Gyönyörű film, amely bemutat egy embertelen, rideg világot, ahol a szeretet és az igazi bátorság győzedelmeskedik a gonosz ellen. Soha nem az a gyenge, akit érzelmek, szeretet, odaadás vezet. A lelkierő, igazság mellé való odaállás akkor is  amikor az élet a tét.

Számos olyan film készült ami bentlakásos iskolában, intézetekben játszódik (Ha…,Holt költők társasága…) ez a film mégis más ,hiszen az adott történelmi helyzet is más.Nem fiatalkori lázadásról van szó a rendszer ellen, mert itt a választásnál az élet a tét.Nem csupán a vasfegyelem, minden ellentmondás nélküli engedelmesség amit el akarnak érni.

Aki nem akar harcolni ebben a küzdelmes világban az nem érdemli meg az életet.

– részlet a filmből –

Napola: a Nationalpolitische Lehranstalt -Nemzeti Politikai Intézet (középiskola, ,kollégium a náci Németországban .A fiúk életében nagy volt a   verseny  és a brutális kiképzés is.Nagyon nehéz volt bejutni, és csaknem olyan nehéz ott maradni. Az összes kadétnak körülbelül egyötöde nem felelt meg a szükséges előírásoknak, vagy a képzési balesetek során bekövetkezett sérülések miatt hazaküldték őket.

Ismert  diákok
Lothar-Günther Buchheim (szerző és festő)
Heinz Dürr (üzletember)
Manfred Ewald (atlétikai tisztviselő)
Alfred Herrhausen (üzletember)
Horst Janssen (printmaker)
Hellmuth Karasek (újságíró és szerző)
Hardy Krüger (színész)
Johannes Poeppel (általános)
Theo Sommer (újságíró)
Rüdiger von Wechmar (diplomata)
Heinz Hitler (Adolf Hitler unokaöccse)

Kapcsolódó kép

A film rendezője:Dennis Gansel 1973. október 4-é született Hannoverben, Németországban, de Észak-Berlinben nőtt fel. Már tizenhét éves korában filmezett. A Munich Film School falai között végezte felsőfokú tanulmányait.

Rendezőként a 2000-ben bemutatott A fantom című filmjével debütált, de pályafutásában az áttörést a 2000-es A hullám hozta meg, mely számos filmfesztiválon szerepelt sikerrel. 2016-ban mutatták be első nagyobb költségvetésű hollywoodi filmjét. A Mestergyilkos: Feltámadás főbb szerepeit Jason Statham, Michelle Yeoh, Jessica Alba és Tommy Lee Jones játszotta.

A rendezés mellett számos filmben láthattuk kisebb mellékszerepekben.

Gansel gyakorta dolgozik együtt Max Riemelt színésszel, Jochen Retter vágóval és Heiko Maile zeneszerzővel. Kedvenc rendezője Sydney Pollack.

A film itt megtekinthető

Napola- A Führer elit csapata

Egy hozzászólás

Hozzászólás