MAGYAR-LENGYEL BARÁTSÁG HETE 4. rész (Workshop)

A délután workshoppal folytatódott a program melyen az eFKa nőszervezet „Jump Over The Wall” (Ugord át a falat!) elnevezésű történelmi életrajzi műhelymunkájának tevékenységéről szóltak a lengyel női választójog elnyerésének 100. évfordulója kapcsán Megismerkedtünk a Fundacja Kobieca eFKa történetével, 1991- ben alakult Krakkóban.

Fundacja Kobieca eFKa

Célkitűzésük:

A nők szolidaritásának és függetlenségének támogatása

A nők elleni hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem

A női kultúra fejlődése

zadraZadra – negyedévente megjelenő magazinjuk. A nők önvédelmi tanfolyamait szervezik és számos oktatási programot. Az alapítvány szervezi a Feminista Akadémiát.

Az eFKa kapcsolatba lépett a FrauenAnStiftung német szervezetével és az Alapítvánnyal.  Ennek köszönhetően a támogatásból az EFKA elkezdte vezetni a Krakkó női központot, ahol egy csomó tevékenység: a Hotline Női, jogi tanácsadás, az oktatók képzése Wendo, feminista könyvtár és olvasóterem, konferenciák, szerző találkozók írók, pl. Olga Tokarczuk valósult meg. A WenDo szó szerint a “nők útját” jelenti, a nők és a lányok önvédelme. Célja, hogy megvédje saját határait és állampolgárságát, nem harcművészet.

könyvKönyvkiadással is foglalkoznak:

Bozena keff , Kazimiera Szczuka és Sławomira Walczewski-.lengyelSławomira Walczewski a lengyel eFKa elnök asszonya (Lengyel aktivista, feminista és társadalmi filozófus, újságíró, esszéista, műfordító, szerkesztő, Az eFKA Női Alapítvány társalapítója (1991-ben) és társelnöke) és Anette Tros játékos formában, de mégis mély gondolatokat átadva mutatta be a női választójog elnyerésének történetét. Ahhoz, hogy a nők helyzetéről teljes képet kapjunk, meg kell említeni a SławomiraWalczewska által bevezetett fogalmat: az úgynevezett „nemek nemesi-lovagi szerződését”

 A lengyel feminizmus rövid története

A lengyel feminizmus rövid története

SławomiraWalczewskáról itt olvashatunk

Sławomira Walczewska

„A választójog a polgárság általános joga. A nőknek is joguk van szavazni. Egyértelmű, hogy ez elől nincs menekvés.”

(Victoria Woodhull)

A feministák a 19. század közepétől kezdve harcoltak a nők egyenjogúságért, melynek első állomása a választójog megszerzése volt. Millicent Fawcett (1847-1929) – A békés kampány híve. Fawcett energiáit, elsősorban a nők felsőoktatási lehetőségeinek javítására irányuló küzdelemben összpontosította. A NUWSS ( National Union of Women’s Suffrage Societies) elnöke a nők választójogát békés és jogi eszközökkel kívánta elérni és még lehetne tovább sorolni..

Meglepő volt, hogy 1971. február 7-én, a nyugati demokráciák közül utolsóként Svájc is választójogot adott női állampolgárai számára. Annak ellenére, hogy a szövetségi államot érintő kérdésekben ezután már a „gyengébbik nem” is kinyilváníthatta akaratát, a kantonok nagyfokú autonómiája miatt helyi szinten ez nem mindenhol jelentett változást: az utolsó „maradi” tartományt, Appenzell Innerrhodent például csak a szövetségi bíróság 1991. évi határozata tudta rákényszeríteni a nők politikai egyenjogúsítására. 1993: Dél-Afrika az ideiglenes alkotmány megszünteti a faji alapon történő politikai diszkriminációt, és bevezeti az általános választójogot.

Élményekkel, ismeretekkel gazdagabban mentünk haza, megismerve a többi női civilszervezetek munkásságát, elért eredményeit.

 

 

Hozzászólás